Obec Dolní Loučky
Dolní
Loučky

Tipy na výlet

Hradisko

Po červené turistické značce se dostanete na kopec zvaný Hradisko, který je obtékán řekou Loučkou. Červená značka vás zavede ke zbytkům gotického hradu Lúčka. Lze zde rozeznat původní dispozici hradu s válcovou věží o průměru 9 metrů. Hradní zřícenina je státem chráněnou kulturní památkou. Tato značená trasa je pěknou lesní procházkou a dostanete se po červené až do Předklášteří.

Kutiny

Z Dolních Louček přes vesnici Újezd u Tišnova a Řikonín se po zelené značce dostanete do vesničky Kutiny, která se stala centrem rekreace a trampského hnutí. Procházíte nádherným údolím řeky Libochůvky. Najdete zde také pozůstatky táboru vybudovaného Němci za 2. světové války. Vaše vycházka může být zakončena v nově vybudované stylové restauraci Ranč u Bizona.

Květnice

Kopec zvedající se nad městem Tišnovem do nadmořské výšky 470 metrů přiláká návštěvníky nejen krásným rozhledem do okolí. Převážná část kopce je přírodní rezervací, která chrání přirozené listnaté porosty na vápenci a na jižním svahu skalní lesostep s teplomilnými druhy rostlin. Je to významná mineralogická lokalita. Pod vrcholem Květnice je krápníková jeskyně Králova jeskyně, občas zpřístupňovaná veřejnosti. Pohybovat se po Květnici můžete po zelené turistické značce.

Pasník

Nejvyšší kopec vypínající se nad Dolními Loučkami s nadmořskou výškou 543 metrů je porostlý smíšeným lesem a pod jeho vrcholem na obrovském buku, chráněném státem, je umístěn svatý obrázek. Toto místo se nazývá U Josífka a blízko nad ním je kamenný kříž na vysokém štíhlém podstavci z roku 1799. Odtud je již kousek k zelené turistické značce, po které se můžete vydat směrem k Tišnovu a nebo na opačnou stranu, přes kopec Mírová, zpátky do Dolních Louček.

Porta coeli

Každý návštěvník tohoto kraje by měl navštívit areál kláštera Porta coeli (Brána nebes) v obci Předklášteří. Klášter patří k nejvýznamnějším středověkým stavebním památkám na území České republiky.

Rozhledna Křivoš

Nádherné přírodní prostředí přímo vybízí k turistice a vycházkám. Je pravdou, že z údolí Dolních Louček musíme vždy vyrazit do kopce. K vycházkám láká značená trasa Mikroregionu Porta okolo rodného domu hvězdáře Antonína Mrkose, přes Horky až k rozhledně na Křivoši. Tam se napojuje trasa přes obec Kaly.

Rozhledna Křivoš

Trenckova rokle

Přes malebné údolí vytvořené řekou Loučkou se můžete dostat po červené značce do Skryjí, dále kolem zříceniny hradu Víckova, do Trenckovy rokle, která podle pověsti nese jméno pandura Trencka, který se tu údajně ukrýval, když byl za vlády Marie Terezie pronásledován. Tato turistická trasa vede poněkud náročným terénem a můžete ji zakončit ve vesnici Drahonín, kam vede z Trenckovy rokle neznačená cesta.

Členské obce MR Porta

www.regionporta.cz

Následující
Předchozí